Monika Olczak

prawnik korporacyjny i mediator

Doradzam przedsiębiorcom w zakresie prawa gospodarczego, handlowego i szeroko pojętego prawa nieruchomości i inwestycji budowlanych. Świadczę usługi dla branży energetycznej
i transportowej. Specjalizuje się w opiniowaniu, redagowaniu oraz negocjowaniu umów handlowych. Na początek każdej długofalowej współpracy z klientem zaczynam od prawnych kwestii ochrony jego majątku.
[Więcej >>>]

Zabezpiecz swój majątek!

Ubezwłasnowolnienie dłużnika w świetle ochrony majątku i kapitału

Monika Olczak16 stycznia 2022Komentarze (1)

Dziś chcę podjąć się tematu niezwykle delikatnego z przynajmniej dwóch powodów:

 • po pierwsze decyzja o konieczności ubezwłasnowolnienia innej osoby jest trudna, w szczególności, że zazwyczaj dotyczy to osoby bliskiej,
 • po drugie spotkałam się z opiniami, że poruszanie tego tematu to „otwieranie furtki” dla nieuczciwych dłużników.

Ubezwłasnowolnienie dłużnika w świetle ochrony majątku i kapitału – definicja ubezwłasnowolnienia

Art. 13 kodeksu cywilnego stanowi:

„§ 1. Osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. § 2. Dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się opiekę, chyba że pozostaje on jeszcze pod władzą rodzicielską.”

Art. 16 kodeksu cywilnego dotyczy ubezwłasnowolnienia częściowego:

§ 1. Osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw.
§ 2. Dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo ustanawia się kuratelę.

Zaciągnięcie długu przez osobę ubezwłasnowolnioną

Wszystkie umowy, które zawarła osoba ubezwłasnowolniona (całkowicie lub częściowo) są nieważne z mocy samego prawa.

Wynika to z faktu, że osoba taka nie ma już pełni zdolności do czynności prawnych. W przypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego są one odebrane całkowicie, a w razie ubezwłasnowolnienia częściowego – ograniczone.

W przypadku ubezwłasnowolnienia częściowego ważność zawieranych przez dłużnika umów zależy od późniejszego potwierdzenia ich przez wyznaczonego kuratora.

Czy można dochodzić roszczeń od osoby ubezwłasnowolnionej?

Tak, można dochodzić roszczeń. Dłużnik będzie musiał zwrócić otrzymaną kwotę – bez żadnych odsetek, prowizji czy kar umownych.

W tym celu należy się skontaktować z opiekunem prawnym osoby ubezwłasnowolnionej.

Ubezwłasnowolnienie dłużnika w świetle ochrony majątku i kapitału

W przypadku windykacji sądowej, to on będzie reprezentował interesy ubezwłasnowolnionego dłużnika. Kontakt bezpośrednio z ubezwłasnowolnionym całkowicie z uwagi na fakt, że jest pozbawiony zdolności do czynności jest bezcelowy.

Zaciągnięcie długu przez osobę, która później zostaje ubezwłasnowolniona

W przypadku zaciągnięcia zobowiązania przez dłużnika zobowiązania, który w przyszłości zostanie ubezwłasnowolniony sytuacja się powtarza. Musi zwrócić całą kwotę np. pożyczki, ale także bez prowizji czy odsetek.

Praktyka wskazuje, że udowodnienie przed sądem braku świadomości dłużnika w momencie zaciągnięcia kredytu jest niezwykle trudne.

Na tą okoliczność są powoływani biegli, którzy badają dłużnika pod kątem tego, czy miał świadomość swoich czynów w momencie zaciągania zobowiązania.

Jak ochronić swój majątek

Z cyklu: z życia wzięte

 W celu zobrazowania całego procesu przytoczę okoliczności jednej ze spraw, która prowadziłam.

Matka wraz z dwójką dorosłych dzieci zgłosili się do mnie po tym jak „grzecznościowo” zostali poinformowani o licytacji mieszkania, które zamieszkują. Nieruchomość stanowiła własność męża i ojca.

Zgodnie z najlepszą wiedzą moich klientów była jedynie obciążona kredytem hipotecznym. Wystarczyło sprawdzić księgę wieczystą, żeby okazało się, że rzeczywistość była zgoła inna.

Wpisy wskazywały na liczne zadłużenia, sięgające kilkanaście lat wstecz. Odpis zupełny świadczył o spirali zadłużenia. Po dziś zachodzę w głowę, jak udało się mu to ukryć.

Jak rodzina dała się zwodzić przez tyle lat?

Za namową moich klientów dłużnik stawił się w kancelarii. Przerażający obraz sytuacji wynikający z analizy dokumentów okazał się istnym „horrorem”.

Niestety wszelkie propozycje mające na celu ochronę majątku dłużnika były przez niego negowane. Co więcej triumfował opowiadając, jak to przechytrzył kolejnego wierzyciela zaciągając kolejny kredyt na spłatę.

Uwierzcie mi dramat!

A wystarczyłoby wziąć kartkę, żeby sobie uzmysłowić, że majątek, którego tak zażarcie bronił kosztował go przynajmniej pięciokrotność tego co był wart. Nie mówiąc już o efektach ubocznych w postaci ciągłego stresu i niepewności dnia następnego.

Zapadła decyzja o złożeniu wniosku o ubezwłasnowolnienie. Termin licytacji  został odroczony, a my zyskaliśmy czas na porozumienie się z wierzycielami.

***

Mam nadzieję, że dzisiejszy temat, czyli ubezwłasnowolnienie dłużnika w świetle ochrony majątku i kapitału pomoże Ci zrozumieć, że nawet w tak trudnej sytuacji można znaleźć rozwiązanie. Nie należy unikać tego tematu, ale zastanowić się wspólnie z prawnikiem nad tym, jakie kroki możesz podjąć w celu ochrony majątku.

Przyda Ci się: kodeks cywilny

Słowa kluczowe: ochrona majątku, ubezwłasnowolnienie, orzeczenie sądu o ubezwłasnowolnieniu, ubezwłasnowolnienie częściowe, ochrona kapitału w drodze ubezwłasnowolnienia

***

Ochrona majątku przed firmami windykacyjnymi

Czy istnieje skuteczna ochrona majątku przed firmami windykacyjnymi?

Właściwie to nie musicie chronić majątku przed firmami windykacyjnymi, bo jedyne co mogą zrobić to starać się doprowadzić do zawarcia ugody z dłużnikiem.

No tak, ale rzeczywistość jest zgoła inna, a przynajmniej w ocenie pracowników firm windykacyjnych.

Jest na to proste rozwiązanie – udzielcie pełnomocnictwa prawnikowi, a 98% z nich przestanie do Was dzwonić i o zgrozo nachodzić…. [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Olczak & Partnerzy w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Marek 16 maja, 2022 o 21:41

  Faktycznie temat delikatny, ale niestety dość powszechny. Ubezwłasnowolnienie to nie ucieczka przed długami, ale według mnie zabezpieczenie majątku. Część osób, w szczególności starszych nie zdaje sobie sprawy z tego co robi i obdłużają się na potęgę.. temat rzeka..

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Olczak & Partnerzy w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: