Monika Olczak

prawnik korporacyjny i mediator

Doradzam przedsiębiorcom w zakresie prawa gospodarczego, handlowego i szeroko pojętego prawa nieruchomości i inwestycji budowlanych. Świadczę usługi dla branży energetycznej
i transportowej. Specjalizuje się w opiniowaniu, redagowaniu oraz negocjowaniu umów handlowych. Na początek każdej długofalowej współpracy z klientem zaczynam od prawnych kwestii ochrony jego majątku.
[Więcej >>>]

Zabezpiecz swój majątek!

Ochrona majątku – jak zrobić to poprawnie i zgodnie z literą prawa?

Monika Olczak27 października 20212 komentarze

Ochrona majątku – jak zrobić to poprawnie i zgodnie z prawem, to niejako wstęp do mojego bloga. Każdy z tych przykładów zostanie w przyszłości opisany w sposób szczegółowy i na podstawie faktycznych zdarzeń.

 

Ochrona majątku – jak zrobić to poprawnie i zgodnie z prawem

Moja Babcia miała zwyczaj mawiać: „przezorny zawsze ubezpieczony” albo „pieniądze lubią spokój”. Wiedziała co mówi, bo w latach 60 postanowiła zostać ówczesną bizneswoman. Niestety nie dysponowała szerokim wachlarzem możliwości strzeżenia majątku. Z powodzeniem dokonała sukcesji przedsiębiorstwa na swoje dzieci. Jestem jednak przekonana, że chętnie sięgnęłaby po współcześnie instrumenty ochrony majątku.

Te czasy minęły, mamy możliwość pomnażania swojego majątku, istniejący system prawny w pewien sposób zabezpiecza nasze dobra. Nie zmieniło się tylko jedno w dalszym ciągu bez naszego udziału, zaangażowania i myślenie zawczasu nie ochronimy naszego majątku. Gdy komornik puka do drzwi, podejmowanie prób ochrony majątku to działanie dalece spóźnione.

Pamiętaj, że jedna zła decyzja, nieuczciwy kontrahent czy też nieprzewidziane zdarzenie, jak choćby pandemia, sprawia, że zagrożony może być majątek przedsiębiorcy. Również ten, który nie służy do prowadzenia działalności. Dlatego warto przyjrzeć się możliwością jego zabezpieczenia i to będzie temat przewodni dzisiejszego wpisu.

Majątek można chronić na różne sposoby, które oczywiście nie dają 100 % gwarancji powodzenia, ale z pewnością odpowiednio zminimalizują ryzyko.

Spółka kapitałowa

Jedną z najpowszechniejszych metod ochrony majątku osobistego jest prowadzenie swojej działalności w formie spółki kapitałowej, tj.: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej.

Ochrona majątku polega tutaj na tym, że działania windykacyjne skierowane są przeciwko spółce, która posiada odrębną osobowość prawną.

Spółka komandytowa

W mojej ocenie mimo wprowadzenia niekorzystnych zmian podatkowych, jest to w dalszym ciągu dobry wybór w świetle ochrony majątku.

Po pierwsze, jeśli przedsiębiorcy zależy na kontynuowaniu prowadzonej obecnie działalności z uwagi na posiadane pozwolenia lub koncesje to może przekształcić się w spółkę komandytową i jest to kontynuacja dotychczasowych praw i obowiązków.

Po drugie z doświadczenia wiem, że członkowie zarządu spółek z ograniczona odpowiedzialnością zbyt późno składają wniosek o ogłoszenie upadłości, co w konsekwencji prowadzi to odpowiedzialności majątkiem prywatnym.

Spółka komandytowa jest dość elastycznym podmiotem i zapewnia dużą swobodę w przedmiocie jej zarządzania, a przy tym chroni majątek osobisty jej właściciela.

Testament

Pewnie wielu z Was zastanawia się teraz co wspólnego ma testament z ochroną majątku?

Testament daje nam możliwość rozrządzenia własnym majątkiem na wypadek śmierci. Daje nam możliwość określenie za życia komu, w jakiej części i na jakich zasadach przypadnie majątek spadkodawcy po jego śmierci.

Jako prawnik zajmujący się obsługą przedsiębiorców jednoznacznie stwierdzam, że niezwykle istotne jest wskazanie właściwej osoby, jako swojego następcy.

A może lokata aktywów w spółce zagranicznej?

Na tą okoliczność możemy skorzystać z instytucji trustu to umowa pomiędzy osobą, która chce przekazać swój majątek na określony cel, np. zarządzanie firmą (donator), a osobą, która ma zarządzać tymi środkami (trustee).

Założenie spółki za granicą i umowa trustu to z pewnością jedna z najbezpieczniejszych form ochrony majątku osobistego oraz przedsiębiorstwa.

Na okoliczność instytucji trustu pozwolę sobie jeszcze wrócić do mojego pierwszego wpisu dotyczącego umowy powiernictwa jak forma ochrony majątku. Z uwagi na brak uregulowania instytucji trustu w naszym systemie prawnym, stosowana jest umowa zarządu powierniczego. Jej założenia nie są tożsame z umową trustu, niemniej jednak jest najbardziej zbliżonym instrumentem prawnym. Z powodzeniem ochroni nasz majątek.

Fundacje prywatne

Instrument ten jest również przewidziany dla osób, które chcą przenieść swój majątek za granicę. Prywatna fundacja zarządza środkami finansowymi członków fundacji wyłącznie na ich korzyść.

Decydując się na ochronę majątku poprzez ulokowanie środków finansowych w prywatnych fundacjach, dłużne przedsiębiorstwa zyskują ochronę przed wierzycielami i komornikami, którzy nie mają możliwości pozyskania informacji o tak zainwestowanych aktywach, jak również fizycznej możliwości ściągnięcia długu.

Komornik stoi u mych drzwi

Sytuacja wydawałaby się fatalna, ale pamiętajmy, że ochrona majątku przed wierzycielami jest w polskim prawie możliwa również w trakcie trwającego już postępowania egzekucyjnego. Służą ku temu dwie instytucje:

 • skargę na czynności komornika,
 • powództwo przeciwegzekucyjne.

Zgodnie z art. 840–843 ustawy z dnia z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2016 r., poz. 1822) powództwo przeciwegzekucyjne może zostać wytoczone przed sądem jako powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego przez dłużnika oraz o zwolnienie spod egzekucji, które to powództwo jest instrumentem prawnym zarezerwowanym dla osób trzecich.

Skargę na czynności komornika może złożyć:

 • dłużnik
 • wierzyciela
 • osobę trzecią

W tym przypadku należy wykazać, że doszło do naruszenia praw wyżej określonych podmiotów przez działanie lub zaniechanie działań komornika.

Więcej o ochronie przed komornikiem przeczytasz tutaj:

Ochrona majątku przed komornikiem

A o ochronie przed firmą windykacyjną przeczytasz tutaj:

Ochrona majątku przed firmami windykacyjnymi

O ubezwłasnowolnienie dłużnika przeczytasz tutaj:

Ubezwłasnowolnienie dłużnika w świetle ochrony majątku i kapitału

Datio in Solutum

Co to jest datio in solutum? Jakie zastosowanie może mieć na okoliczność ochrony majątku czy też kapitału?

Umowa powiernictwa

Powiernictwo to umowa, której stronami są powierzający i powiernik. Nie istnieją szczegółowe rozwiązania dotyczące umowy powierniczej, dlatego stosuje się do niej przepisy dotyczące umowy zlecenia z kodeksu cywilnego.

Umowa powiernictwa polega ona na przekazaniu przez właściciela należącego do niego majątku pod zarząd komu innemu, tzw. powiernikowi, który rozporządza nim we własnym imieniu, czyni jednak to na rzecz właściciela.

Więcej w artykule:

Ochrona majątku jest zgodna z prawem

Pamiętajmy, że ochrona majątku jest zgodna z literą obowiązującego prawa. Jednocześnie musicie mieć świadomość, że może dojść do sytuacji, w której organ państwowy lub wierzyciel będą chciał podważyć legalność dokonanych przez Was zabiegów prawnych.

Dlatego też rekomenduję udział wykwalifikowanego prawnika, który wskaże Wam właściwy kierunek działania.

Wspólnie z moimi Klientami prognozuję ryzyko, informuję o możliwościach i optymalnych rozwiązaniach prawnych, jakie pozwolą nam osiągnąć skuteczną ochronę majątku. Odpowiadam także na pytanie ochrona majątku – jak zrobić to poprawnie i zgodnie z literą prawa?

Chętnie dowiem się, jaka jest wasza opinia na temat ochrony majątku? Może macie w tym zakresie własne doświadczenia. Chętnie zapoznam się z treścią Waszych komentarzy.

*****

Czytaj także

Umowa powiernictwa jako forma zabezpieczenia majątku (jakochronicswojmajatek.pl)

O blogu – Jak ochronić swój majątek (jakochronicswojmajatek.pl)

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Olczak & Partnerzy w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Rafał Chmielewski 29 listopada, 2021 o 09:39

  Pani Mecenas, dziękuję za szczegółowe wyliczenia wszystkich form ochrony majątku, z których mogę skorzystać.

  Pozdrawiam!
  Rafał

  Odpowiedz

  Monika 29 listopada, 2021 o 23:36

  Dziękuję Panie Rafale za pierwszy komentarz:-)

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Olczak & Partnerzy w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: